קודקס משפטים | קודקס ייעוץ
יולי 2007

מדריך לניהול מו"מ על שכר – צעד אחר צעד

נפתח בכמה "סודות": רק לעיתים רחוקות מעסיק ייתן את ההצעה הטובה ביותר בפתיחה, עובדים שמנהלים מו"מ מרוויחים יותר מאלה שלא, וגם: משא ומתן שמנוהל בחכמה גורם לך להיראות חזק יותר הן כמועמד והן כמעסיק.

עובדים שמנהלים משא ומתן יעיל, מוערכים יותר מחבריהם שלא ניהלו משא ומתן בכלל מאחר והם מדגימים את יכולותיהם לפירמה שמעוניינת להעסיק אותם.

אתה יכול להתחיל לבנות משא ומתן יעיל עוד לפני ראיון העבודה הראשון, הנה מדריך צעד אחר צעד:

 

בתקופת הראיונות

ערוך מחקר: נסה לבדוק את מדיניות השכר וההטבות בחברה לפני הראיון הראשון, כמו כן למד את החברה, המתחרים שלה והתעשייה בכלל. לאחר מכן, חשוב מה אתה רוצה מהמשרה במונחי השכר והתנאים הנלווים, כמו גם ההזדמנויות והאפשרות להתקדם בחברה, כל המידע הזה יהיה בעל ערך במהלך הראיון ובמהלך המשא ומתן על השכר.

תתאפק: אף פעם לא תצליח אם תדבר מוקדם מדי על כסף, הזמן לדון על השכר הוא כאשר התאהבו בך, לפני שזה קורה, אתה עוד אחד מהרבה מועמדים שניתן לנפנף בקלות. אבל אם המעסיק החליט שאתה הוא האיש המתאים לעבודה, זה הופך לעניין של: "איך לגרום לזה לקרות?"

אל תיפול למלכודת ציפיות השכר, אפשר לומר משהו כמו: "אני מבין שזה נושא מאד חשוב ואתם צריכים להחליט עם מי להמשיך את התהליך..."

אנשים נוטים למתוח מעט את טווח השכר המבוקש כי אינם רוצים לצאת מהמגרש, ולכן ההמלצה שלי היא לומר:

"בואו נברר בנפרד מנושא השכר, את מידת ההתאמה שלי לארגון ואת התנאים שבהם אני יכול להביא ערך לארגון ולהיות מעורב ומחויב לעמדה בארגון, אני מציע להמתין לשיחת השכר כאשר תהיו מוכנים לתת הצעה".

אם הם עדיין רוצים מספר,  בדוק את הטווח בתעשייה, לא מספר מדויק.

ברגע האמת

הכה ראשון: עכשיו, נסה דווקא לציין מספר לפני שהמעסיק עושה זאת, זה יקנה לך יתרון כי כל מו"מ מבוסס תמיד על ההצעה הראשונה.

אל תתחייב מהר מדי: המעסיק בד"כ מציע את הג'וב והשכר בו זמנית, אל תגיד מייד "כן" גם אם ההצעה מפתה אותך, אבל תן תשובה בתוך פרק זמן סביר.

נסה לגרום להם לקנא: אם היית בראיונות נוספים, צור קשר עם המעסיקים, ספר להם שקיבלת הצעה, ונסה לבדוק אם ייאותו לזרז את התהליך, או לתת לך הצעה. אם הם יידעו שקיבלת הצעות נוספות, תראה אטרקטיבי יותר בעיניהם. כאשר אתה משיב למעסיק מסוים, הזכר מעסיקים נוספים, אבל אל תספר על הצעות או מספרים דמיוניים, קל לבדוק את זה והנזק שייגרם לך עלול להיות משמעותי.

הבהר ציפיות: אמור למעסיק מה אתה רוצה מהמשרה, במונחי שכר ובמונחי תנאים נלווים, הטבות והאפשרויות/ הזדמנויות בתפקיד. זה יכול להיות מספר ימי חופשה, גמישות באשר למיקום העבודה, אוטונומיה בניהול או בעלות על תחום מסוים, כלומר, כל מה שהוא בעל ערך לגביך.

נהל מו"מ על "אקסטרות": אם המעסיק אינו יכול להציע את השכר שאתה רוצה, חשוב על אפשרויות אחרות שיהיו שוות ערך, דוגמא טובה לכך היא לדרוש לצאת להשתלמויות שגם ישביחו את ערכך לטווח ארוך.

נסה לכמת את ערכך וביצועיך: ציין את ערכך במונחים שניתן למדוד ולהעריך, למשל, כמה כסך חסכת לחברה, כמה הפרויקטים והתיקים שלך הגדילו את הכנסות החברה ובכמה כסף, ואז הסבר כמה ערך אתה מצפה להביא לחברה בתפקיד החדש.

 

כמו כן אתה יכול להוסיף כמה סעיפים שיראו את מידת הביטחון שלך בביצועיך, אתה יכול לבקש דיון הערכה ושכר לאחר שישה חודשים במקום שנה, או בונוס בסוף שנה המבוסס על רמה של הכנסות לחברה. זה מראה שאתה מאמין בעצמך ומחויב לבצע את מה שהבטחת לעשות, אתה מאמין שתביא ערך משמעותי לחברה.

בהצלחה! 

 

תירגם ועיבד:  אייל כהן 


להורדת שמך מרשימת התפוצה של קודקס ניוזלטר הקלק כאן ושלח את בקשתך