073-2270270
כניסת משתמש קיים שם משתמש סיסמה כניסה שכחתי סיסמא הרשם:  עו"ד  מתמחה
קודקס משפטים
מומחים בהשמת עורכי דין


תהליך חיפוש עבודה:

לבטים, תובנות ועצות לחיפוש נכון

מאת עו"ד מיכל שטרנליב, מנהלת מחלקת בכירים, קודקס

שתף\י

עורך דין אלון פיול, נשוי בן 36, לשעבר עורך דין במחלקה המשפטית בחברת אלווריון ובעל וותק של שבע שנות ניסיון בתחום ההיי-טק, מספר על התהליך שעבר כאשר החליט לעשות שינוי קריירה ולעבור מייעוץ משפטי בחברה למשרד עורכי הדין טולצ'ינסקי, שטרן, מרציאנו, כהן, לויצקי ושות'.

"לאחר מספר שנים באלווריון, הרגשתי שאפשרויות הקידום וההתפתחות שלי בחברה מוגבלות ולכן החלטתי לבדוק אפשרויות בחוץ. למדתי והתפתחתי רבות באלווריון, גם ברמה המקצועית וגם ברמה האישית, אך לאחר תקופת 'הבשלה' שארכה כמה חודשים, החלטתי להתחיל לחפש אתגרים חדשים. מאותה נקודה לא הבטתי לאחור. הדבר הראשון שעשיתי הוא להתייעץ עם הד-האנטרים בתחום ההשמה הבכירה. חשוב מאוד שיהיה מי שינהל עבורך את התהליך, מישהו שמכיר אותך, את הצרכים וסדרי העדיפויות שלך, ויודע להתאים עבורך משרות בתפירה אישית".

ומה לגבי הפעלת קשרים?

"קשרים זה חשוב, אבל כדאי להפעיל אותם במשורה, כאמצעי נוסף ולא בלעדי, ורק כאשר אתה מאמין שהם יניבו הזדמנויות או יקדמו את התהליך".

איך ציפית שיראה התהליך?

"הופתעתי לגלות שהתהליך ארך יותר ממה שחשבתי. בדיעבד אני מבין את זה -ככל שאתה יותר מנוסה כך אתה יותר בררן בחיפוש שלך. גם חברות או משרדים שמבקשים לאייש משרות בכירות בררנים מצידם וזה מובן מאליו. זה כמובן תלוי גם בתקופה ובמצב השוק, אבל אני מאמין שאם מחפשים בסבלנות בסוף מוצאים. חשוב להאמין בעצמך, לתת צ'אנס למעסיקים, ולא לתת לזמן שעובר להשפיע על הדימוי העצמי ועל הציפיות שלך. עם זאת צריך גם לדעת להתגמש ולקרוא נכון את המפה".

מה עמד מאחורי ההחלטה לבחור במשרד עורכי דין?

"מה שהכווין אותי הוא להמשיך להיות עורך דין מסחרי, בין אם בחברה ובין אם במשרד. המציאות עבור עורך דין במחלקה משפטית בחברה גדולה המעוניין להתקדם היא כזו שהאפשרויות העומדות בפניו הן מוגבלות. הוא יוכל לעבור למחלקה משפטית בחברה גדולה יותר כעורך דין בכיר יחסית, אך עדיין ככינור שני. אפשרות אחרת היא להצטרף כיועץ משפטי ראשי, אך רק בחברות קטנות יותר. זו יכולה להיות אפשרות טובה אך היא לא תמיד רלוונטית. סיבה אחת קשורה למצב השוק - מבחינה סטטיסטית קיימות פחות משרות כאלו. הסיבה השניה והעיקרית היא שהיקף ואופי העבודה המשפטית בחברה קטנה שונה מאוד מזו אליה מורגל עורך דין בחברה גדולה כמו אלווריון, שם תחומי העניין והיקפי הפעילות משמעותיים יותר. עורך דין שחשוב לו להרוויח את הפוזיציה הניהולית, עלול לעשות זאת על חשבון העניין המקצועי. אני לא רציתי לוותר על העניין והאתגר והעדפתי לחזור לעבודה משפטית במשרד, אך הפעם בתור עורך דין מנוסה יותר שכיועץ משפטי פנימי לשעבר מודע לצרכי הלקוחות באופן אינטימי ומכיר את הדרך בה מתנהלת חברה. אמנם נתקלתי פה ושם ברתיעה מכך בקרב כמה משרדים, אך גם שמחתי לגלות שלא מעט משרדים התלהבו מהרעיון וידעו לזהות את הפוטנציאל. קיבלתי מספר הצעות עבודה, אבל ההמלצות החמות שקיבלתי מקולגות על משרד עורכי הדין טולצ'ינסקי, שטרן, מרציאנו, כהן, לויצקי ושות' והכימיה הטובה שהייתה לי עם המשרד, הם שהכריעו בסופו של דבר".

הגישה הרווחת בקרב עורכי הדין הבכירים היא שעבודה בחברה עדיפה על עבודה במשרד עורכי דין. מה דעתך?

"כמי שעבד בשני הצדדים של המתרס, אני יכול לומר שזה ממש לא נכון. בכלל, הדילמה של משרד או חברה נגועה בסטיגמות משני הצדדים ואני לא מציע לאף אחד להאמין להן. עורך דין מסחרי טוב שעובד במשרד גדול, ראה כבר את כל סוגי החברות והעסקאות, יש לו ראיה רחבה ויכולת הבנה עסקית טובה לא פחות משל יועץ משפטי פנימי. מהצד השני, עורכי דין במשרדים מאמינים שיועצים משפטיים בחברות עובדים בשעות נוחות ועוסקים בעיקר בפיקוח על משרדים חיצוניים. גם זה לא נכון, אומנם יש יועצים משפטיים שעיקר עבודתם מתרכזת בניהול ופיקוח על משרדים חיצוניים, אבל יש הרבה יועצים משפטיים שמאמינים בלעשות את העבודה מבפנים. עורכי הדין האלו מתמקצעים מאוד בעבודה שלהם והם מגיעים לרמה משפטית מאוד גבוהה, כך שזה מאוד תלוי בסוג עורך הדין שאתה ואיך אתה רואה את הקריירה שלך בעתיד".

השכר כפרמטר?

"עורך דין טוב צריך לדעת מה ערכו בשוק ולדרוש אותו. עם זאת, חייבים לגלות גמישות, השכר הוא רק שיקול אחד במניין השיקולים האם לקבל משרה או לא. אני מאמין שלמרות כל החישובים והשיקולים השכלתניים שאנו מפעילים בעת שאנו מחליטים ללכת למקום עבודה כזה או אחר, מה שקובע בסופו של דבר זו הכימיה ותחושת ההתאמה שנוצרת בראיון בין המעסיק למועמד".

ומה לגבי איזון עבודה-בית?

"גם כאן ישנה סטיגמה שאומרת שבחברות עובדים פחות שעות. מהניסיון שלי, ההיפך הוא הנכון. בחברה הזמינות הנדרשת ממך היא עשרים-וארבע-שבע, לילות, סופי שבוע וחגים. מי שמעוניין לעבוד בחברה, צריך להבין, ולא פחות חשוב - לרצות, להיות כל הזמן במוקד ההתנהלות העסקית של החברה ולהיות מחויב לה ברמה האישית. עורך הדין נדרש לתת שירות לגורמים רבים יותר בחברה ומצופה ממנו להיות נגיש עבורם כל הזמן. הכל הרבה יותר אישי ומכאן גם הציפייה לזמינות ונגישות. במשרדים לעומת זאת, עובדים שעות ארוכות וזאת בלשון המעטה, אך לרוב זה תלוי תקופה. יכולה להיות עבודה מאומצת נקודתית בתקופה של עסקה גדולה, וקרה כבר שחזרתי הביתה בשעות הקטנות של הלילה, אבל משתדלים לשמור על שעות שפויות".

איך היית מסכם את השינוי?

"אני שמח מאוד על המעבר. הייתה לי תקופה נפלאה באלווריון, אך רציתי לשנות כיוון. העבודה במשרד מאתגרת, מגוונת ומעניינת. האנשים במשרד הם משכמם ומעלה וברמה האישית - יחסי האנוש כאן מצוינים. ממליץ בחום".חזרה למאמרים וטיפים