073-2270270
כניסת משתמש קיים שם משתמש סיסמה כניסה שכחתי סיסמא הרשם:  עו"ד  מתמחה
קודקס משפטים
מומחים בהשמת עורכי דין


יום בחיי מתמחה

חוויית ההתמחות של אבי ארגואטי ממשרד נשיץ, ברנדס, אמיר

מאת אמילי גרסון, מנהלת מחלקת מתמחים ומרכזי הכוון, קודקס

שתף\י

אבי ארגואטי בוגר תואר LL.B במשפטים וכלכלה מאוניברסיטת בר אילן, מספר על תקופת התמחותו, הבחירה במשרד, שיטת ההתמחות, הרגעים המשמחים והאתגרים, ונותן לכם טיפ לצליחת חיפוש ההתמחות עם חיוך.

מתי החל תהליך חיפוש ההתמחות שלך ואיך הוא נראה?

מבחינתי, תחילתו של התהליך התעכב מעט והחל רק בסמסטר השני של שנה ג', מאחר ששהיתי כחצי שנה בבייג'ינג (סין), במסגרת תוכנית חילופי סטודנטים מטעם האוניברסיטה. לאורך התקופה פעלתי במספר דרכים להצגת מועמדות בפני המשרדים השונים, אם דרך חברות השמה כמו קודקס ומחשבות ואם בדרך עצמאית, באמצעות שליחת קו"ח ישירות אל המשרדים. לאחר שליחת קו"ח חלק מהמשרדים יצרו עימי קשר טלפוני לקביעת ראיון, ואלה שלא, אני טלפנתי אליהם כדי לתאם מועד לראיון.

מדוע בחרת דווקא במשרד נשיץ, ברנדס, אמיר?

החיפוש אחר מקום התמחות לא היה פשוט כמו גם בחירת המשרד להתמחות בו. בסופו של דבר, הבחירה נעשתה מתוך מספר שיקולים, והמרכזיים בהם: התמחות באחד מהמשרדים המובילים בארץ; מקום המנהיג שיטת התמחות מסוג פול; משרד המעניק תנאים טובים למתמחים וחשוב מכל, סביבת עבודה נעימה ללמוד ולצמוח בה מבחינה אישית ומקצועית (גם אחרי ההתמחות). בתום שנת ההתמחות אני יכול לומר בפה מלא כי נשיץ, ברנדס, אמיר עונה לקריטריונים האלה, ומעבר לכך מאפשר לי כמתמחה ללמוד ברמות הגבוהות ביותר תוך חשיפה למגוון רחב של תחומים, לעבוד בעצמאות מלאה - כמובן בשיתוף פעולה ותמיכה מקצועית, ולזכות להתייחסות שוויונית ("בגובה העיניים"), מה שהופך משרד זה לבחירה המועדפת עליי.

איך עבר היום הראשון בהתמחות?

היום הראשון היווה חלק מתקופת חפיפה בת שלושה ימים, במהלכה התלווה כל מתמחה "נכנס" אל מתמחה "יוצא" - יחדיו ביצענו חפיפה ארגונית ומקצועית הכוללת העברה מסודרת של הטיפול בתיקים וכן הכרה עם חלק מהצוות איתו נעבוד במהלך תקופת ההתמחות. במקביל, נערכה שיחת פתיחה מול ראשי המשרד שהשרו בפנינו אווירה מסבירת פנים. במסגרת שלושת ימי החפיפה, ולאורך כל החודש הראשון של ההתמחות קיים המשרד סדרה של הרצאות מקצועיות אשר מועברות על ידי השותפים במשרד בתחומים שונים, וזאת במטרה ליצור חיבור (או קשר) בין הידע שרכשנו, כסטודנטים בהלכה, אל עבודתנו למעשה בשנה הקרובה.

מה תוכל לספר על המשרד?

נשיץ, ברנדס אמיר הוא אחד מהמשרדים הגדולים בארץ לעריכת דין - הן מבחינת כמות עו"ד והן מבחינת היקף הפעילות, עם זאת אפשר לתארו במילה אחת: משפחה (אחת גדולה). המשרד מייחס חשיבות רבה ליחסים בינאישיים טובים ובתוך כך מעודד מדיניות של דלת פתוחה, דבר הזוכה לידי ביטוי גם במערכת היחסים שבין המתמחים לבין השותפים.

מה היתרונות של שיטת ההתמחות הנהוגה במשרד?

ככלל, עבודת המתמחה במשרד נעשית על פי שיטת "הפול המחלקתי" - כל מתמחה עובד בכפוף לשותפים באותה המחלקה (ליטיגציה, מסחרית ונדל"ן). במחלקת הליטיגציה ישנה חלוקה נוספת, חלוקה לתתי-קבוצות (אשכולות) שבראשם עומדים בין שניים לשלושה שותפים ועוד 5-6 עורכי דין. כל אחד מהמתמחים במחלקת ליטיגציה משובץ ביום הראשון לאחד האשכולות ובהתאם מקבל עבודה מאותם שותפים באשכול. היתרון הברור הוא בשיטת הפול אשר מאפשרת לנו כמתמחים לצבור ניסיון פרקטי רב ומגוון יותר בשל חשיפה לתחומי משפט שונים. יתרון נוסף נובע מהחלוקה לאשכולות (אשר נועדה לייעל את שיטת הפול) ובא לידי ביטוי בוויסות העבודה באופן אשר מגביל את האפשרות בה המתמחים יגיעו לרמת עומס לא סבירה בשל המגוון בתחומי העיסוק והטיפול בתיקים, בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת". למרות שאיני מהמחלקה המסחרית, חשוב לי לציין כי היתרון בשיטת הפול במחלקה המסחרית טמון בגיוון הרחב שיש למתמחה, כך שהוא יכול להיחשף לסוגים שונים של עיסוקים בתחום המסחרי לפי מידת העניין שלו - החל ממיזוגים ורכישות, שוק ההון, ליטיגציה מסחרית, ני"ע ועד הגבלים עסקיים - כאשר הוא פועל בייצוג החברות הגדולות בארץ, כמו פימי (קרן הון סיכון), צ'ק-פוינט ואייזי-צ'יפ.

מה שעות העבודה האמיתיות שלך?

שעות העובדה המוגדרות של המשרד הן בין השעות 08:00 לבין 20:00, ואלה הן גם שעות העבודה של המתמחים. כמובן, שעות אלה עשויות להשתנות בהתאם לצרכים או הדחיפות של תיקים מסוימים אך תלויים על פי רוב ביכולת ניהול הזמן של המתמחה. חשוב לי להדגיש כי חופש הפעולה והעצמאות אשר ניתנים למתמחה בניהול עבודתו באים לידי ביטוי גם בעניין זה, ככל שהמתמחה (כמו יתר עורכי הדין) עומד במשימותיו כראוי.

מה רמת המעורבות שלך בתיקים עליהם אתה עובד?

נדמה לי ששאלת המעורבות בתיקים נוגעת לאחד מהיתרונות הבולטים של המשרד, מאחר שתפקיד המתמחה דומה במידה רבה לתפקידו של עורך דין צעיר, ובוודאי שבמחלקת הליטיגציה בה אני מתמחה. למעשה, כמתמחה יצא שניהלתי את הטיפול בתיקים שהיו באחריותי כמעט באופן מוחלט, החל משלב הכנת וכתיבת כתבי הטענות, יצירת קשר מול עורכי דין אחרים, שיחה עם לקוחות המשרד, וכלה בהשתתפות בדיונים בבתי המשפט ובפגישות הגישור. כמובן, בתחילה, הפעולות שביצעתי עברו בקרה של השותף או עורך הדין שעבדתי איתם על התיק, וככל שחלף הזמן מידת האחריות שניתנה לי הלכה וגדלה.

איך נראה יום בחייך? (התחומים והנושאים בהם אתה עוסק, סוג התיקים בטיפולך, אופי העבודה המבוצעת)

העבודה במחלקת ליטיגציה כוללת טיפול שוטף בתיקים שקיבלתי מהמתמחה ש"יצא" וכן תיקים חדשים שקיבלתי במשך שנת ההתמחות. עיקר העיסוק במחלקת הליטיגציה נוגע לתחום הנזיקי, כגון נזקי גוף ונזקי רכוש, וכולל נטילת חלק בייצוג בתיקים הגדולים ביותר בתחום הנזיקי, כגון תביעת הצוללים בקישון, נזקי השריפה בכרמל, פיצוץ צינור הנפט בדרום וכן הלאה. עם זאת, מאחר שלא מעט מן התביעות המוגשות אל בתי המשפט עוסקות, בין היתר, בנזק שנגרם לאחד הצדדים, ישנו מגוון רחב של תיקים מתחומים אחרים - כך למשל אני עוסק בתביעות מתחום הבנקאות, אחריות מקצועית (תביעות שמוגשות נגד בעלי מקצוע כגון עורכי דין או רופאים) והוצאה לפועל. העבודה במהלך היום מורכבת מניהול התיקים שבאחריותי, וכוללת כתיבה של כתבי טענות (תביעה, הגנה, בקשות ותגובות), עמידה בקשר מול הלקוח, שיחה עם עורכי הדין בצד השני והגעה לדיונים בבתי המשפט, כשברקע נמצא השותף או עורך הדין שמלווים ומלמדים במידת הצורך.

מאיזה פינוקים ופעילויות גיבוש נהנים המתמחים במשרד?

המתמחים מהווים חלק מהמשרד כבר מהיום הראשון בהתמחות, ובהתאם מקבלים את כל ההטבות המגיעות לעובדי המשרד - החל מארוחות צהריים יומיות, מתנות לחגים, יציאה לערבי משרד (בעיקר בתקופות החגים) והשתתפות בטיולים של המשרד. בנוסף, המשרד מעניק למתמחים קורס הכנה מקיף לבחינות הלשכה לאחר סיום ההתמחות. חשוב לי להדגיש כי רוב המתמחים יושבים בחדרים של 4 אנשים כך שמצד אחד ישנם מתמחים נוספים בחדר שאפשר להתייעץ איתם ולעשות הפסקות יזומות לאורך היום, ומצד שני, יש למתמחים מרחב גדול ונוח לעבוד בו.

מה הקושי הכי גדול שנתקלת בו בתקופת ההתמחות?

לטעמי, המשוכה הגדולה ביותר שצריך לעבור מופיעה כבר בתחילת ההתמחות והיא נובעת מהצורך לנהל בצורה יעילה ונכונה את שיטת העבודה, כל אחד לפי הסגנון שלו - ובכלל זה הצורך לאזן בין היקף ומגוון העבודה מחד, לבין הרצון להשקיע את המרב בכל תיק וללמוד תחומים חדשים. כמובן, עם חלוף הזמן קושי זה מצטמצם משמעותית, בין היתר בשל עבודה עצמית, וכן עצות והכוונות שניתנות על ידי מתמחים וותיקים ועורכי הדין במשרד.

מה הרגע הכי מספק שחווית עד כה בהתמחות?

אני חושב שאפשר לכנות את ההתמחות עצמה, שקרבה לסיום, כחוויה אחת גדולה ומספקת - לא רק בשל הכלים והכישורים שרכשתי במסגרת תהליך הלמידה (שלא דומה בשום צורה ללימודיי באוניברסיטה), אלא גם בזכות האנשים שהכרתי במהלכה - מתמחים, עורכי דין ושותפים, שהפגינו ערכים של שיתוף פעולה וסבלנות אין קץ גם ברגעים מסובכים יותר, מה שהפך את התקופה הזאת לנעימה יותר מזו שציפיתי לה.

איזה טיפים תוכלי לתת לסטודנטים שעומדים בפני תהליך חיפוש ההתמחות (ובפרט למי שמעוניין להתראיין במשרד)?

ראשית, קראו ולימדו על המשרדים אליהם אתם מעוניינים לקבוע ראיון וודאו כי תחומי העיסוק והמומחיות שלהם נראים לכם מעניינים וכן כי הם עשויים לתרום לכם במהלך ההתמחות. תהליך הלמידה הוא קריטי, כך שחשוב לטעמי כי השותפים שמלמדים אתכם יהיו הטובים ביותר בתחום.
בנוגע לחיפוש עצמו, אני ממליץ לפעול באופן אקטיבי כדי לוודא קבלת ראיונות במשרדים אליהם אתם מעוניינים להתקבל, בכל דרך שנראית לכם נכונה ולגיטימית - אין לכם מה להפסיד, להפך.חזרה למאמרים וטיפים