קודקס משפטים | קודקס ייעוץ

 פברואר 2008


עבודה בחו"ל

מאת אייל כהן מ"קודקס"

אחד הנושאים החמים ביותר בנוגע לקריירה של עורכי דין ישראליים, הוא מעבר לחו"ל ועבודה שם, אם למספר שנים, או לצורכי הגירה והמשך הקריירה המשפטית בחו"ל.
כדי להבין את הסיבות לעבודה בחו"ל, מהי הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, ולתת טעימה מהחוויה של עבודה מעבר לים, ראיינתי את השותפים המייסדים במשרד ERM (אפשטיין, רוזנבלום, מעוז). שלושתם עורכי דין צעירים שעבדו במשרדים המובילים בישראל, נסעו לחו"ל למספר שנים וכששבו לארץ, הקימו את משרדם המשותף, שכבר בשנה הראשונה לפעילותו, נכנס לדירוג ה- legal 500 היוקרתי.
עו"ד גלעד מעוז התמחה ועבד במשך מספר שנים במשרד טולצ'נסקי, שטרן ונסע לניו-יורק, על מנת לעבוד במחלקת התאגידים של & Rosenthal LLP Sonnenschein Nath שם עבד כשנה. (את מבחן ה- bar של מדינת ניו-יורק הוא עשה כבר בארץ, כדי להגיע מוכן יותר, לשפר מעט את האנגלית ולחסוך זמן).
עורך דין נמרוד רוזנבלום התמחה ועבד במשרד יגאל ארנון, נסע לאנגליה על מנת ללמוד לתואר שני ואז עבד במשרד Freshfields Bruckhaus Deringer (משרד של 2,500 עו"ד בכל העולם, מתוכם 500 שותפים ומחזור של מיליארד פאונד בשנה)
עורך דין אמנון אפשטיין התמחה בביהמ"ש העליון, עבד במשרד הרצוג, פוקס, נאמן. ואז נסע גם הוא לאוקספורד ללימודי תואר שני, לאחר מכן עבד בקבוצת הבנקאות של משרד Linklaters בלונדון.

"ספרו מעט על החוויה בחו"ל".
"ברור שהחוויה האישית של כל איש צעיר כאשר הוא עובר לגור וללמוד תקופה בניו יורק, לונדון, או בכל מקום אחר בחו"ל היא כייפית ומעניינת, אומר עו"ד מעוז. חוץ מזה האנגלית שלנו השתפרה לאין ערוך, למרות ששלושתנו הגענו עם אנגלית טובה מהארץ."
החוויה המקצועית היא פשוט מדהימה, החל מהקליטה במשרד שבה מלמדים אותך כל דבר: האדמיניסטרציה ויחסי עובד/ מעביד במשרד, הפעלה ושימוש בכל התוכנות הרלוונטיות, שיווק המשרד: כל עובד, ולו הזוטר ביותר הוא איש שיווק שיכול וצריך להביא לקוחות, לכן הם מלמדים אותנו איך לעשות זאת, ולא מעט עובדים כאלו, הביאו לקוחות רבים למשרד (כמו לקוחות שאני הבאתי מבית הכנסת). Networking - מלמדים אותך איך לקשור קשרים בכל מיני מפגשים חברתיים ומקצועיים. פשוט לא לוקחים כלום כמובן מאילו".
"העבודה המשפטית היא על עסקאות בינלאומיות של מיליארדים רבים, המוצר חייב להיות מושלם ועם אפס טעויות. מצד שני, זה מאפשר לגבות שכר טירחה גבוה מאד, ולהקצות משאבים בלתי מוגבלים לכל תיק, על מנת שהמוצר הסופי יהיה מושלם. להיחשף וללמוד מהו מוצר מושלם ומדויק מבחינה משפטית ולהיות חלק משמעותי ממנו, כאשר מלווים ומנהלים את העיסקה, זוהי העבודה השוטפת של עורך דין בחו"ל."
"מהו מוצר מושלם ומה משקיעים בו?"
"משקיעים את כל השעות שצריך, אין שום מגבלה. בנוסף לכך, אנחנו כעורכי דין קיבלנו את כל התמיכה שהיינו צריכים, החל מתמיכת IT מיידית, ליווי של עורך דין נוסף שסורק וקורא ביסודיות כל מסמך וכל נייר, ומחפש טעויות כתיב והגהה וכל פריט מידע ממחקר משפטי שהיינו צריכים, כולל כל סוג הסכם שאפשר לדמיין בכלל. כל התמיכה הזו ניתנת בכל שעה, גם בשעות הקטנות של הלילה."
"איזה עורכי דין חזרתם משם? מהם ההיבטים שבהם השתפרתם?"
"מדובר בפירוש בשדרוג משמעותי של היכולת שלך כעורך דין: ברמת האנגלית, בבקיאות בדין האנגלי,האמריקאי ובדינים של המדינות שאיתם עבדנו, נחשפנו לעולם המשפטי בעשרות מדינות: במערב אירופה, במזרח אירופה, במזרח הרחוק, ובכל מקום בעצם, שבו יש סניף של החברה הבינלאומית שעל העסקה שלה עבדנו".
"למדנו גם את החשיבות הרבה שיש לבסיס הידע במשרד עורכי דין ובחשיבות שיש לשימור ותיעוד הידע הזה, הבאנו משם לא מעט שיטות עבודה, הן במה שקשור לניהול משאבי אנוש במשרד, בנייה ושימוש בבסיס הידע המשפטי, עבודה מול עורכי דין אחרים ולקוחות, כל ההתנהלות והעבודה, שונה מאד בגלל ההיקפים והמקצועיות של המשרדים הללו."
"מתי אתם ממליצים לעורך דין לצאת לעבודה בחו"ל?"
"תזמון הנסיעה חשוב מאד", אומר עו"ד אפשטיין, ישנה נטייה של אנשים צעירים לצאת מייד בתום ההתמחות וזה ממש לא מומלץ בעיני, חשוב שהעבודה בחו"ל תבוא על בסיס של ידע משפטי וניסיון מוקדם, כדאי לעבוד תקופה מסוימת בארץ ואז לצאת לעבודה בחו"ל, כך גם העבודה בחו"ל תהיה אפקטיבית יותר וגם הלמידה מהעבודה הזו, תהיה משמעותית הרבה יותר."
"מהו אופק הקידום בעבודה כזו?"
"יש בהחלט אופק ויש אפשרויות להתקדם, אומר עו"ד רוזנבלום, אני הייתי במסלול שבו יכולתי בתוך מספר שנים להגיע לשותפות, משרד שמרוויח 8 מיליארד שקל בשנה ויש בו 500 שותפים, הוא מקום עבודה שבהחלט מאפשר לפרוש בכבוד, אבל העדפנו לחזור לארץ מסיבות אישיות"
"האם היה איזשהו חשש מהחזרה לארץ?"
"מבחינה אישית, בכל זאת היה כיף בחו"ל, אבל מבחינה מקצועית אין שום חשש לחזור, ידענו שהחוויה שעברנו, שידרגה אותנו והעניקה לנו יכולות מקצועיות רבות, ונהיה מבוקשים במשרדים בארץ, ואכן כולנו קיבלנו הצעות טובות מאד מהמשרדים הטובים ביותר כאן, אבל העדפנו להגשים חלום ולפתוח משרד בוטיק עצמאי, שמתמחה בעסקאות מורכבות ובעסקאות בינלאומיות, כאן גם יכולנו ליישם את כל מה שלמדנו בחו"ל, בצורה הטובה ביותר בעינינו."

"באופן כללי, אנו ממליצים לכל עורך דין שמתאפשר לו, לצאת ולעבוד בחו"ל, הוא יהיה מבוקש מאד בארץ. כפי שאתה יודע, גם אנחנו נשמח להעסיק עורכי דין כאלה, ואפילו לשלוח לחו"ל מטעמנו, עורכי דין שעובדים אצלנו."

להורדת שמך מרשימת התפוצה של קודקס ניוזלטר הקלק כאן ושלח את בקשתך