073-2270270
כניסת משתמש קיים שם משתמש סיסמה כניסה שכחתי סיסמא הרשם:  עו"ד  מתמחה
קודקס משפטים
מומחים בהשמת עורכי דין


יום בחיי מתמחה

חוויית ההתמחות של לירן נקר ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'

מאת אמילי גרסון, מנהלת מחלקת מתמחים ומרכזי הכוון, קודקס

שתף\י

לירן נקר, מתמחה במשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות', בוגר תואר LLB במשפטים ותואר BA במנהל עסקים מהמרכז הבינתחומי הרצליה, מספר על תקופת התמחותו, הבחירה במשרד, שיטת ההתמחות, הרגעים המשמחים והאתגרים, ונותן לכם טיפ לצליחת חיפוש ההתמחות עם חיוך.

מתי החל תהליך חיפוש ההתמחות שלך ואיך הוא נראה?

תהליך חיפוש ההתמחות שלי החל בתחילת השנה השנייה ללימודי המשפטים. התהליך כלל ליווי צמוד הן מצדם של הגורמים הרלוונטיים במרכז הבינתחומי (בדמות פאנלים בהשתתפות נציגי המשרדים הגדולים והרצאות שונות להיכרות טובה יותר עם התהליך), והן מצד קודקס, דרכם התאפשר לי לסייר במשרדים השונים, להכיר טוב יותר את תחומי העיסוק במשרדים אלו, את שיטת ההתמחות הנהוגה בהם, וכן לקבל החלטה מושכלת באשר למשרדים להם ארצה להגיש מועמדות. שליחת קורות החיים וקביעת הראיונות, נעשתה באופן פשוט ונוח באמצעות המרכז האישי באתר קודקס.

מדוע בחרת דווקא במשרד מיתר?

בחרתי להתמחות במשרד מיתר בשל מספר סיבות, המרכזית שבהן היא כמובן היות משרד מיתר המשרד המוביל בישראל בתחומים כדוגמת עסקאות בינ"ל, מיזוגים ורכישות וליטיגציה מסחרית, וכן מעורבות המשרד בתיקים בעלי השפעה מכרעת על שוק ההון ועולם המשפט הישראליים. בנוסף, וחשוב לא פחות, בשל העובדה שהמשרד שם דגש מרכזי על חניכת המתמחים, על ידי עידוד מעורבות מלאה של כלל המתמחים בעשייה היומיומית והכשרתם לקראת השתלבותם כעו"ד מן המניין גם לאחר סיום תקופת ההתמחות.

איך עבר היום הראשון בהתמחות?

לשמחתי, ליום הראשון להתמחות קדם יום חפיפה מנהלית ומקצועית, שהתקיים מספר ימים לפני תחילת ההתמחות, והקל משמעותית על "הכניסה לעניינים" ביום הראשון להתמחות. במסגרת החפיפה, כל מתמחה חדש צוות למתמחה ותיק לצורך חפיפה מנהלית בנושאים שונים, ונפגש עם שורה של מתמחים וותיקים לצורך חפיפה מקצועית בתיקים בהם הוא עתיד לטפל מיד עם הגעתו למשרד. מעבר לכך, היום הראשון להתמחות התנהל באווירה רגועה ופתוחה, וכלל שיחות היכרות עם גורמים שונים במשרד, במסגרתן התאפשר לנו לשאול שאלות בנושאים שונים, באווירה נעימה ומסבירת פנים.

מה תוכל לספר על המשרד?

מעבר להיותו המשרד הגדול והמוביל בישראל במגוון רחב של תחומים, המשרד הינו בעל אוריינטציה בינ"ל מובהקת ונמצא בקשרי עבודה מול משרדי עורכי הדין מהטובים בעולם; וככזה, פורטפוליו הלקוחות של המשרד כולל את החברות המובילות בתחומן בישראל ובעולם. חשוב להדגיש כי על אף גודלו והיקף הפעילות שבאחריותו, המשרד מתנהל באווירה משפחתית, מעודד מדיניות של דלת פתוחה ושם דגש על התפתחותם האישית והמקצועית של המתמחים, תוך שיתופם המלא בכל תחומי העשייה.

מה היתרונות של שיטת ההתמחות הנהוגה במשרד?

שיטת ההתמחות הנהוגה במשרד הנה שיטת ה"פול". תחת שיטה זו, כל מתמחה זוכה להיחשף למגוון רחב של תחומי עשייה ותיקים, וכן לעבודה מול מספר רב של שותפים ועורכי דין ובהתאם גם לשיטות עבודה מגוונות. מניסיוני עד כה, לשיטה זו יתרון ברור בכך שהיא מאפשרת למתמחים לצבור ניסיון פרקטי רב ומגוון, וכפועל יוצא לקבל החלטה שקולה ומושכלת באשר לתחומים המשפטיים בהם נרצה להמשיך ולעסוק עם סיום ההתמחות. אציין בנוסף, כי במסגרת שיטת ה"פול" ורצון המשרד להביא לפיתוח המתמחים בתחומים המועדפים עליהם, לאחר חצי שנת התמחות, המשרד מאפשר למתמחים לדרג את תחומי העיסוק המועדפים עליהם, ובמידת הניתן (ולדעתי באופן שהוא בלעדי לשיטת ה"פול") - לעצב את תחומי העיסוק של המתמחים במחצית השנייה להתמחות, בהתאם להעדפותיהם האישיות והמקצועיות.

מה שעות העבודה האמיתיות שלך?

שעות העבודה המוגדרות הן 09:00-19:00, אך מטבע הדברים שעות אלו משתנות בהתאם להיקף הפעילות בתיקים השונים. חשוב להדגיש כי המשרד מתחשב באילוצי הלו"ז של המתמחים ובצרכיהם, וככל שמתמחה מרגיש כי הוא עמוס או לחלופין מעוניין לקבל על עצמו תיקים נוספים, באפשרותו לפנות לאחראית על המתמחים (אורלי דניאל) לשם התאמה אישית של סוג המשימות והיקפן. אציין בנוסף, כי מדי שבוע כל מתמחה שולח אל האחראית על המתמחים את תוכנית המשימות הצפויה לשבוע הקרוב, ובכך למעשה מתאפשרת בקרה צמודה מצד המשרד על המשימות שבטיפול כל מתמחה והיקף העבודה הנדרש במסגרתן.

מה רמת המעורבות שלך בתיקים עליהם אתה עובד?

רמת המעורבות שלי בתיקים עליהם אני עובד היא גבוהה מאוד. אני מרגיש חלק אינטגראלי מהצוות המשפטי המטפל בתיק, ומעורב כמעט בכל ההחלטות והמהלכים הרלוונטיים. בנוסף, אני לוקח חלק פעיל בפגישות עם לקוחות ובהכנות לדיונים בבתי המשפט השונים, ומעורב ישירות בהכנתם וכתיבתם של כתבי טענות.

איך נראה יום בחייך? (התחומים והנושאים בהם אתה עוסק, סוג התיקים בטיפולך, אופי העבודה המבוצעת)

אני מתמחה בעיקר בתחום הליטיגציה המסחרית, ובתחומי הבנקאות, הכינוסים והפירוקים, וכמו כן משמש כמתמחה בצוות ה-IP (intellectual property) של המשרד. במסגרת העיסוק בליטיגציה מסחרית אני לוקח חלק פעיל בכתיבה של כתבי טענות (תביעה, הגנה ובקשות שונות) ומעורב באופן מלא בתהליך ההכנה לדיונים המתנהלים בבתי המשפט השונים. כחלק מצוות ה-IP אני לוקח חלק פעיל בעסקאות רכש בינ"ל, בהסכמי רישיון שונים, ברישום פטנטים וסימני מסחר, וכן בייעוץ שוטף ללקוחות בסוגיות IP רבות ומגוונות.

מאיזה פינוקים ופעילויות גיבוש נהנים המתמחים במשרד?

בנוסף על האירועים המשרדיים, ערבי כיף שונים והנופש השנתי, אחת לחודש מתקיים ערב מתמחים בהשתתפות מלאה מצד המשרד, בו מתאפשר לנו לצאת לפעילות גיבוש עפ"י בחירתנו - כדוגמת כרטיסים לסרט VIP, ערבי סושי, יציאה למסעדות ופאבים וכו'. בנוסף, מתקיימות פעילויות גיבוש שונות אף ברמה הצוותית והמחלקתית, שתורמות אף הן לחיבור בין המתמחים ובין צוות השותפים ועורכי הדין במשרד.

מה הקושי הכי גדול שנתקלת בו בתקופת ההתמחות?

הקושי המרכזי בו נתקלים בעיקר בתחילת ההתמחות, הינו הצורך לאזן ולטפל נכון במספר רב של תיקים במקביל. עם זאת, קושי זה מצטמצם משמעותית עם הזמן, הודות לליווי צמוד מצד האחראית על המתמחים במשרד, המנהלת בקרה צמודה הן על סוג המשימות שבאחריות כל מתמחה והן על היקפן, וכמו כן הודות לסיוע והכוונה מצדם של עורכי הדין והשותפים בתיקים השונים, ותמיכתם של המתמחים הוותיקים במשרד.

מה הרגע הכי מספק שחווית עד כה בהתמחות?

מאחר ואני מעורב במספר גדול של תיקים מעניינים ומאתגרים ובמספר עסקאות גדולות, אין רגע אחד אותו אני יכול להגדיר כ"רגע הכי מספק" בהתמחות עד כה. ככלל, כלל התיקים והעסקאות בהם לקחתי חלק פעיל, היוו עבורי תהליך למידה ייחודי, ותרמו להתפתחותי כמתמחה בהווה וכעו"ד בעתיד.

איזה טיפים תוכלי לתת לסטודנטים שעומדים בפני תהליך חיפוש ההתמחות (ובפרט למי שמעוניין להתראיין במשרד)?

אני ממליץ לקרוא היטב על תחומי הפעילות של כל אחד מהמשרדים ולהגיש מועמדות אך ורק (או בעיקר) למשרדים שתחומי העיסוק שלהם נראים לכם מעניינים, וכאלה שלדעתכם עשוי להיות לכם בהם ערך מוסף. בנוסף, כדאי להתמקד בתחומים משפטיים בהם תרצו לעסוק בעתיד, מאחר שתקופת ההתמחות מהווה פלטפורמה טובה מאוד להיכרות עם תחומים אלו.חזרה למאמרים וטיפים