073-2270270
כניסת משתמש קיים שם משתמש סיסמה כניסה שכחתי סיסמא הרשם:  עו"ד  מתמחה
קודקס משפטים
מומחים בהשמת עורכי דין


יום בחיי מתמחה

חוויית ההתמחות של ניצן הלפרין מש. הורוביץ ושות'

מאת עו"ד הילה אפריאט, מנהלת מחלקת שיווק, קודקס

ניצן הלפרין, מתמחה במשרד ש. הורוביץ, בוגר/ת תואר LLB במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב, מספר/ת על תקופת התמחותה, הבחירה במשרד, שיטת ההתמחות, הרגעים המשמחים והאתגרים, ונותנת לכם טיפ לצליחת חיפוש ההתמחות עם חיוך.

מתי החל תהליך חיפוש ההתמחות שלך ואיך הוא נראה?

"הליך חיפוש ההתמחות שלי החל בתחילת השנה השנייה ללימודי התואר במשפטים. במסגרת הליכי ההשמה בקודקס, השתתפתי בסיורים במשרדים שונים ונחשפתי לתחומי ההתמחות של כל משרד ולשיטת ההתמחות בו. הסיורים אפשרו לי להתרשם באופן אישי מסביבת העבודה במשרדים השונים, ועזרו לי לבחור את המשרד שהכי מתאים לי.".

מדוע בחרת דווקא במשרד ש. הורוביץ?

"בחרתי בש. הורוביץ כיוון שהמשרד מוביל בתחומו, והוא מתעסק בתיקים גדולים ומורכבים המשפיעים על עיצוב המשפט הישראלי. היה לי חשוב לבחור בהתמחות מעניינת ומאתגרת, שתאפשר לי ללמוד מעורכי הדין הטובים והמקצועיים ביותר. סיבה נוספת שבחרתי את המשרד היא שיטת ההצמדה, שכן היא מאפשרת למתמחה להיות מעורב משמעותית בתיקים.".

איך עבר היום הראשון בהתמחות?

"היום הראשון בהתמחות מטבעו קצת מלחיץ, אך קבלת הפנים הנעימה במשרד עזרה להפיג את החששות. הוכנה עבורנו תכנית חונכות מקצועית, ולכל מתמחה חדש הוצמד מתמחה ותיק כחונך אישי שיסייע בכל השאלות בתחילת הדרך. בהמשך היום הראשון פגשנו את השותפים המאמנים איתם אנו יושבים בחדר במהלך תקופת ההתמחות. המאמנים קיבלו את פנינו בשיחות היכרות אישיות ובהסבר על העבודה במשרד.".

מה תוכלי לספר על המשרד?

"העבודה במשרד מאוד מקצועית ויסודית, ולמשרד חשוב שהמתמחים ילמדו ויתפתחו. האוירה במשרד מאוד נעימה, וישנה הקשבה מלאה למתמחים הן בפן המקצועי והן בפן האישי."

מה היתרונות של שיטת ההתמחות הנהוגה במשרד?

"שיטת ההצמדה (בה המתמחה יושב בחדר של השותף-מאמן) היא שיטה רבת יתרונות. ההצמדה מאפשרת למתמחה לראות את כלל שלבי העבודה בתיק, ולהבין כיצד עבודתו משתלבת במכלול הרחב. ההצמדה מאפשרת למתמחה ללמוד כל הזמן מהמתרחש בחדר המאמן, לקחת חלק בישיבות חשובות, פגישות עם לקוחות, שיחות ועידה, דיונים בבית משפט ועוד. לא פחות חשוב מכך, בשיטת ההצמדה כל מתמחה מוערך לפי עבודתו האישית. העובדה הזו מפחיתה את התחרות בין המתמחים, ומעודדת יצירת קשרים חברתיים קרובים."

מה שעות העבודה האמיתיות שלך?

"שעות העבודה במשרד הן 09:00-20:00, למעט אם יש עבודה דחופה מאוד."

מה רמת המעורבות שלך בתיקים עליהם את עובדת?

"רמת המעורבות שלי בתיקים גדולה מאוד. אני משתתפת בעבודה המשפטית בתיק על כל שלביה – בפגישה עם הלקוח, בגיבוש האסטרטגיה לניהול התיק, בהכנה וכתיבה של כתבי טענות ובדיונים בבתי המשפט."

איך נראה יום בחייך? (התחומים והנושאים בהם את עוסקת, סוג התיקים בטיפולך, אופי העבודה המבוצעת)

"אני מתמחה בתחום הליטיגציה המסחרית. אני עוסקת בעיקר במחקר משפטי של סוגיות שונות שעולות במהלך העבודה על התיק (בפן הדיוני והמהותי) ובכתיבה של כתבי טענות (דוגמת כתב הגנה, כתב תביעה ובקשות שונות לבית המשפט)."

מאיזה פינוקים ופעילויות גיבוש נהנים המתמחים במשרד?

"קבוצת המתמחים במשרד מאוד מגובשת. למתמחים יש מועדון עוגות שבועי, וכן ערבי מתמחים. בנוסף לכך יש נופש משרדי שנתי לכל העובדים שנמשך כמה ימים. הנופש המשרדי מושקע מאוד, והוא נערך לעיתים בארץ ולעיתים בחו"ל."

מה הקושי הכי גדול שנתקלת בו בתקופת ההתמחות?

"הקושי הגדול ביותר עבורי היה להתמודד עם העובדה שההחלטות של בית המשפט אינן וודאיות. גם אם עובדים קשה מאוד על בניית טענה מסוימת ומאמינים בה, היא עשויה לא להתקבל. זה קושי אינהרנטי למקצוע."

מה הרגע הכי מספק שחווית עד כה בהתמחות?

"הרגע הכי מספק היה כשהתמודדתי בהצלחה עם משימה מאתגרת, והרגשתי שהצלחתי לתרום בצורה משמעותית לתיק."

איזה טיפים תוכלי לתת לסטודנטים שעומדים בפני תהליך חיפוש ההתמחות (ובפרט למי שמעוניין להתראיין במשרד)?

"אני ממליצה לקרוא על תחומי ההתמחות של המשרד והתיקים שהמשרד לקח בהם חלק כדי לסייע בהחלטה על תחום ההתמחות שאתם מעוניינים בו. בנוסף, כדאי להתייעץ עם מתמחים במחלקות השונות ולשמוע על אופן העבודה הייחודי בכל מחלקה."חזרה למאמרים וטיפים